Ako som sa dostala do sveta realít?
Realitným službám som sa začala venovať po prvýkrát v roku 2016, avšak dlho som v tejto práci nezotrvala, nakoľko som si „svet realít“ asi predstavovala trochu inak. Zamestnala som sa v administratívnej sfére, no na nehnuteľnosti som nezanevrela. Práve naopak, rozmýšľala som, ako by sa dalo na realitnom trhu ponúkať aj iné portfólio služieb, ako obvyklý predaj či prenájom.
Pri rozhovoroch so známymi, kamarátmi a niekedy aj úplne cudzími ľuďmi som zistila, že skoro každá osoba je vlastníkom nejakej nehnuteľnosti, avšak nie vždy s úspešným predpokladom svoj majetok speňažiť. Postupne som začala nasávať informácie o nehnuteľnostiach, ktoré sú v podielovom spoluvlastníctve aj o takých, na ktoré je zriadené záložné právo.
Rozlúskla som aj moju vnútornú otázku, prečo niektoré nehnuteľnosti roky chátrajú a nik o ne nejaví záujem. Po určitom čase som sa rozhodla, že svet realít opäť skúsim a využijem svoje dovtedy nadobudnuté vedomosti z Okresného súdu.
Svoju prax viem dnes zúročiť v realitnej kancelárii WFG reality, pre ktorú pracujem a v ktorej sa venujem aj spomínaným témam vysporiadania podielov a predajov nehnuteľností, na ktorých je zriadené záložné právo.
Podielové spoluvlastníctvo
Je celkom bežné, že majiteľom nehnuteľnosti (pozemok, dom, chata, byt) je viac ako jeden vlastník. Táto skutočnosť mohla nastať v dôsledku viacerých druhov právnych skutočností, ako napríklad uzatvorením kúpnej či darovacej zmluvy, rozhodnutím o dedičstve či priamo z ustanovenia zákonom.
V realitnej praxi sa často stretávame s otázkou a požiadavkou klientov, či je možné takúto nehnuteľnosť predať, a čo robiť v prípade, ak niektorí zo spoluvlastníkov nesúhlasia s predajom. Prvotne potrebujeme prípad posúdiť individuálne, oboznámiť sa dôkladne so situáciou a hľadať vhodné riešenie.
Častokrát problematiku vieme vyriešiť i výkupom podielu spoluvlastníka, prípadne sme mediátorom, tzv. medzičlánkom v komunikácii s ostatnými spoluvlastníkmi. Riešime aj hlboko narušené vzťahy a iné sprevádzajúce okolnosti, pri ktorých nám niekedy neostáva nič iné, len sa obrátiť na súd.
Nevysporiadaná nehnuteľnosť
Tak, ako sme si povedali, vlastníkom nehnuteľnosti môže byť aj viac ako jedna osoba. No ako postupovať v prípade, že na liste vlastníctva je jeden alebo viacero spoluvlastníkov po smrti? Čo ak vidíme na liste vlastníctva len meno a priezvisko bez ďalších údajov alebo vlastníka zastupuje Slovenský pozemkový fond?
Rozdrobenosť vlastníctva najmä pri starších nehnuteľnostiach a pozemkoch na Slovensku dosiahla pod vplyvom historického vývoja taký stav, že zlomok, ktorým je vyjadrený spoluvlastnícky podiel je pre bežného človeka často nečitateľný.
Napriek tomu, že nie všetky nehnuteľnosti sa dajú vysporiadať, po odbornom posúdení je možné veľa z prípadov vyriešiť a dotiahnuť do úspešného konca. Najčastejšie ide o obnovu dedičského konania po zosnulom vlastníkovi, ktorému však predchádza podrobné skompletizovanie podkladov potrebných pre jednoznačné rozhodnutie na príslušnom súde.
Prípady, ktoré je možné vysporiadať, no z právneho hľadiska sú o niečo náročnejšie, je možné riešiť žalobou na súde. Vďaka skúsenému právnikovi vieme po prvotnom preskúmaní a stretnutí odporučiť či sa do daného vysporiadávania púšťať alebo nie. Takýmto spôsobom klienti určite ocenia úsporu svojho času a financií, ktoré by utratili na súdne trovy za neúspešné konanie.