Bodnutie hmyzom môže u niekoho vyvolať veľmi vážnu reakciu. Za minulý rok Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky evidovalo 611 zásahov záchranárov práve k pacientom, ktorí mali zdravotné ťažkosti po bodnutí či už včelami, osami alebo sršňami.
„Ak ste na mieste s enormne veľkým výskytom ôs, prípadne v blízkosti osieho hniezda, priestor musíte čo najpokojnejšie opustiť. Neoháňajte sa a nerobte žiadne zbytočné pohyby,“ radia záchranári. Osy útočia vtedy, ak sa cítia ohrozené. V prípade útoku je nutné bežať preč a chrániť si tvár. Rovnako reagujte aj v prípade výskytu včiel alebo sršňov.
Rizikom je aj pitie nápojov z plechovky, do ktorej môže kedykoľvek spadnúť osa alebo včela. Ak človek z nepozornosti vypije spolu s nápojom aj hmyz, môže ho v ústnej dutine bodnúť a následný opuch sliznice môže spôsobiť zadusenie. Odborníci preto vždy odporúčajú použiť pohár.
Prvá pomoc pri bodnutí hmyzom
„Alergici by preto nemali zabúdať na predpísaný adrenalínový injektor. Ak dôjde k vážnej reakcii na bodnutie hmyzom, treba konať. Hrozí anafylaktický šok, bez prvej pomoci a zásahu záchranárov môže mať fatálne následky,“ varujú odborníci na alergológiu a imunológiu.
Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby v príspevku na sociálnej sieti tiež uvádza, že presne 269 pacientov záchranári museli po ošetrení previezť do nemocnice a až 34 z nich dostalo život ohrozujúci anafylaktický šok.