Staré príslovie hovorí, že oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. S blížiacou sa vykurovacou sezónou prinášajú hasiči niekoľko odporúčaní. „S príchodom chladného počasia sa začína vykurovacie obdobie a s ním aj zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov. Počas tohto obdobia hasiči už tradične evidujú zvýšený počet výjazdov k požiarom rodinných domov,“ informovali hasiči na svojich stránkach.
Zároveň hasiči skonštatovali, že za uplynulých 9 mesiacov tohto roka nevyhovujúci technický stav alebo porucha vykurovacích telies, dymovodov a komínov spôsobila až 371 požiarov, ktoré si vyžiadali 4 zranené osoby. Škody ktoré spôsobili sa vyšplhali na viac ako 968-tisíc eur. Rovnako dlhoročné štatistiky poukazujú, že najčastejšou príčinou vzniku požiarov v rodinných domoch je práve nevyhovujúci stav vykurovacích telies.
Najčastejšími príčinami vzniku požiarov tohto typu sú podľa hasičov nevyhovujúci technický stav dymovodov a komínov, nesprávna inštalácia, obsluha alebo zlý technický stav vykurovacích telies. „Okrem spomenutého do popredia vystupuje i nedbalosť a neopatrnosť pri manipulácii s otvoreným ohňom, horľavinami či žeravým popolom,“ upresnili hasiči a dodali, že za účelom eliminácie požiarov v obytných domoch a iných objektoch odporúčajú skontrolovať stav vykurovacích telies ešte pred ich použitím, inštalovať ich podľa návodu výrobcu, dbať na ich kontrolu počas prevádzky, vysypávať popol do nehorľavých nádob a dodržiavať predpisy pre skladovanie a používanie horľavých kvapalín, plynov.
Okrem toho hasiči počas vykurovacej sezóny odporúčajú vykurovať správnym palivom. „Do kotlov, kachlí a krbov patrí len určené palivo. Spaľovaním domáceho odpadu, plastov a iných vysoko horľavých látok sa zvyšuje riziko vzniku požiaru a súčasne dochádza k znečisteniu ovzdušia,“ uviedli hasiči.
Zároveň poukázali na potrebu pravidelného čistenia kontroly komínov. „Za celkový technický stav a údržbu komínov zodpovedajú majitelia sami, a preto sú povinní zabezpečovať pravidelné čistenia a kontroly. Pri kontrole vykurovacích telies je vhodné v prvom rade zamerať svoju pozornosť na stavebné prevedenie, funkčnosť, či nedošlo k prehoreniu materiálu a jeho následnému poškodeniu,“ pokračovali hasiči.
Ako ďalej uviedli, pri plynových spotrebičoch je vhodné orientovať svoju pozornosť na čistotu komínových prieduchov, na zabezpečenie dobrého ťahu komína a dodržiavať revízne prehliadky, aby nedošlo k úniku plynu do okolia.
Nemenej dôležité je aj správne uskladnenie paliva. „V tesnej blízkosti kotlov, kachlí a krbov nesmú byť uložené žiadne horľavé látky. Odletené žeravé častice pri kúrení môžu spôsobiť požiar,“ zdôraznili na záver hasiči.