Astronomická snímka dňa NASA, ktorá bola zverejnená v sobotu 13. januára má slovenského autora pôvodom z obce Papradno v okrese Považská Bystrica. Hobby fotograf Radoslav Zboran zožal obrovský úspech vďaka svojmu záberu s názvom Kruh okolo Slnka zobrazujúcemu tzv. halový kruh. Ten je možné pozorovať okolo Slnka pri výskyte vysokej oblačnosti tvorenej ľadovými kryštálmi.
Astronomická snímka dňa je webová stránka, ktorú spravuje NASA a Technologická univerzita v Michigane. Každý deň je tam zobrazená iná fotografia vesmíru spolu s krátkym vysvetlením napísaným profesionálnym astronómom. Jej mottom je „Objavujte vesmír“ a od roku 1995 sa stala uznávanou po celom svete.
„Toto krásne ľadové halo, ktoré je ľahšie vidieť, keď je Slnko skryté za vysokým kmeňom stromu, vytvára okolo Slnka kruh so šírkou 22 stupňov, zaznamenaný pri prechádzke krajinou neďaleko Heroldstattu v Nemecku. 22-stupňový uhlový priemer slnečného halo je určený šesťhrannou geometriou kryštálov vodného ľadu unášaných vysoko v atmosfére planéty Zem,“ opísal odborník na webe NASA.
Radoslav Zboran sa prevažne venuje astrofotografii, krajinnej fotografii a foteniu nočnej oblohy či mesiaca. Snímku, ktorú ocenila NASA zachytil pri prechádzke krajinou blízko Heroldstattu v Nemecku.
„Fotka bola fotená 23. apríla 2023 a bol som s mojim bratom, ktorý tiež ako ja pracuje v Nemecku, na prechádzke okolo dedinky Heroldstatt, kde bývam s mojou rodinou. Ako si tak kráčame a kocháme sa prírodou, v tom sa pozriem na oblohu a tam farebný kruh, ktorý som nikdy predtým nevidel,“ opisuje svoj zážitok autor snímky R. Zboran.
„Očami sa to nedalo veľmi dobre pozorovať, lebo Slnko svietilo naozaj silno. Tak som sa pozrel cez fotoaparát, pričom clona bola takmer zavretá, a tam vidím ten kruh v plnej kráse. Ten odrezaný strom bol kúsok od nás, tak som k nemu rýchlo pribehol a od neho vyfotil pár fotiek. Použil som ho, aby som jasné slnko zakryl a bol vidieť iba ten kruh. Tak to bolo oveľa lepšie vidieť. Celé to trvalo krátko, po asi 10 minútach už nebolo vidieť úplne nič, takže sme mali naozaj štastie,“ dopĺňa.
Radovan v stredu 10. januára fotografiu zaslal do NASA a v piatok 12. januára ho kontaktovali, že snímka bude oficiálne uverejnená v sobotu 13. januára.
V piatok 8. septembra 2023 sa Radoslavovi Zboranovi podarilo zachytiť ďalší jedinečný záber – kométy Nishimura a vlnitého meteoru. Stopy meteorov, ktoré sú badateľne skrútené, sú vzácne a ešte vzácnejšie fotografované, ale boli už predtým spozorované. Tato snímka sa dostala do úzkeho výberu, ale Astronomickou snímkou dňa NASA sa napokon nestala.