Do Lehoty pod Vtáčnikom mieria jadroví fyzici. Tí plánujú v obci neďaleko Prievidze robiť niekoľko mesiacov výskum. „Katedra jadrovej fyziky a biofyziky Univerzity Komenského plánuje vykonať v rodinných domoch meranie radónu. Výsledky meraní použije na vedecké účely. V tejto súvislosti potrebuje približne 20 dobrovoľníkov, ktorí budú súhlasiť s realizovaním meraní radónu v rodinných domoch,“ uverejnila obec na svojich stránkach.
Ako obec ďalej informovala, pre radónové meranie je zaujímavé, ak sa môže v danom dome merať celý rok. „Detektory sa umiestňujú po dobu 3 mesiacov, potom sa vymenia za nové. Pretože koncentrácia radónu v domoch sa mení a spravidla najnižšia býva v lete a najvyššia v zime,“ vysvetlila obec.
Najrizikovejšie sú podľa vyjadrenia obce, domy bez pivnice, s kontaktom s podložím. „Staré domy, ktoré zvyčajne nemajú hydroizoláciu alebo je už stará a zvyčajne sú v nej trhliny. Rovnako domy postavené pred rokom 1950 nemali ešte kontrolované stavebné materiály a ich rádioaktivita môže byť vysoká,“ upresnila obec s tým, že nie je problém zmerať aj novšie domy a aj domy podpivničené, ktoré sú na tom štatisticky niečo lepšie, ale závisí to od mnohých parametrov a nemusí to byť pravidlo.
Prieskum je zameraný predovšetkým na oblasti vysokého a stredného radónového rizika. „Radón je klasifikovaný ako závažná karcinogénna látka. Zo štúdií vyplýva, že ožiarenie radónom je hneď po fajčení najrizikovejší faktor vzniku rakoviny pľúc. Z tohto dôvodu sa venuje patričná pozornosť ochrane pred ožiarením z radónu,“ uvádza sa v priloženej informácií prečo merať radón, ktoré obec zverejnila.