Inteligentná domáca asistentka (IDA) je určená pre seniorov žijúcich osamote, prípadne s jednou ďalšou osobou, pre osoby, ktoré majú nepriaznivý zdravotný stav, respektíve zhoršenú fyzickú kondíciu alebo pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP). Momentálne ju v Púchove aktívne využíva 12 senioriek a seniorov naprieč rôznym vekovým kategóriám. Jeden žiadateľ čaká na inštaláciu monitorovacej sady a u štyroch prijímateľov bola služba ukončená, informuje mesto Púchov na svojom webe.
IDA je systém, ktorý nepretržite zaznamenáva údaje o pohybe v domácnosti a mimo nej bez použitia kamier a mikrofónov, čím nenarúša súkromie majiteľov. Funguje pomocou senzorov pohybu, riadiacej jednotky, SOS tlačidla a trackera. Vďaka týmto funkciám domáca asistentka registruje dennú rutinu prijímateľa a v prípade rizikovej situácie systém vyšle upozornenie o možnom probléme vybranej blízkej osobe.
Foto: Facebook/Mesto Púchov - oficiálna stránka
Sociálnu službu občanom poskytuje mesto od 1. júna 2023. Ak máte v rodine blízkeho alebo viete o niekom, kto by bezodplatnú službu potreboval, môžete o ňu požiadať a kontaktovať poverenú referentku sociálnych vecí a sociálnych služieb MsÚ Púchov Mgr. Alenu Kardošovú emailom na alena.kardosova@puchov.sk alebo ️ telefonicky na +421 42 46 508 84.
„Klient žiadajúci o túto službu musí mať trvalý alebo prechodný pobyt v meste Púchov a pre správne fungovanie systému IDA vo svojej domácnosti pevný internet a aktivované dátové a hlasové služby u operátora v minimálnom rozsahu. V prípade, že žiadateľ o sociálnu službu nedisponuje pevným internetom vo svojej domácnosti, hradí si mesačný poplatok do 3 eur za internetové služby, čo je jediný náklad spojený so službou,“ informuje púchovská radnica. V žiadosti o využívanie služby IDA si sami určíte dohliadajúce osoby a pohotovostné čísla, ktorým bude v prípade núdze vyslaný signál.
Radnica ďalej informuje, že dôležitou súčasťou balíčka služby je aj prenosný tracker (snímač pohybu), ktorý dostane klient pri inštalácii a nosí ho so sebou v prípade, že opustí monitorovanú domácnosť. Tracker slúži ako mobil, ktorý má samostatnú SIM kartu. „Stlačením SOS tlačidla sa automaticky uskutoční hovor postupne na všetky určené pohotovostné kontakty s hlasným odposluchom. Rovnako je možné sa naň dovolať bez nutnosti, aby prijímateľ zodvihol hovor,” priblížili z mesta.
Tracker tak dokáže v prípade potreby určiť prostredníctvom GPS polohu klienta a poslať notifikáciu o potrebe pomoci dohliadajúcej osobe včas. V prípade, že GPS tracker nemá signál, dohliadajúcej osobe je zaslaná notifikácia o vypadnutom signáli, pričom je zobrazená posledná poloha klienta.