Teplé letné počasie láka mnohých do vody, či už na kúpaliská alebo do vodných nádrží. Tých máme na Slovensku mnoho, no nie všetky spĺňajú podmienky, aby sa v nich dalo bezpečne okúpať, či plávať. To sa môže týkať aj vodnej nádrže Dubník neďaleko Myjavy.
Používateľka sociálneho média upozornila obyvateľov Myjavy, aby zvolili iné miesto na kúpanie. „Viaceré deti skončili s vyrážkami na pohotovosti, radšej sa tam teraz nechoďte kúpať, kým nie je voda otestovaná,“ napísala v príspevku.
Vodná nádrž Dubník, respektíve jej časti Nový Dubník a Starý Dubník, spadajú pod mesto Stará Turá. Počas letnej sezóny nádrž ponúka možnosti pre kúpanie, požičiavanie lodiek a vodných bicyklov pre návštevníkov. Nájdete tu aj športoviská či miesto na rybolov.
Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) každoročne zverejňuje zoznam vodných plôch, v ktorých sa môžete bezpečne okúpať. Medzi nimi nájdete aj rekreačné stredisko Zelená voda v Novom Meste nad Váhom. Ak sa u vás vyskytnú zdravotné problémy spojené s kvalitou vody, oznámiť ich môžete v dotazníku.
Keďže vodná nádrž môže predstavovať ohrozenie zdravia, rozhodli sme sa k téme osloviť mesto Stará Turá, Slovenský vodohospodársky podnik a ÚVZ SR.
Slovenský vodohospodársky podnik ani Úrad verejného zdravotníctva na Dubníku neeviduje problém s kvalitou vody. Posledný odber vzorky bol vykonaný 10. júna, pričom táto vzorky vody vyhovovala požiadavkám vyhlášky Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.
Vedúci Odboru hygieny životného prostredia a zdravia ÚVZ Peter Pružinec dodáva, že Dubník nie je zaradený na zoznam vôd určených na kúpanie. Z tohto dôvodu tu nevykonávajú odber povrchových vôd pravidelne. Kúpať sa tu dá len na vlastné nebezpečenstvo.
„Kvalita vody na takýchto útvaroch môže byť výrazne premenlivá v čase (prítoky a priesaky vodných tokov rôznej kvality, oplachy vôd z neupravených brehov vplyvom prívalových dažďov, vodné vtáctvo a živočíchy a pod.),“ vysvetlil Pružinec.
Podľa ÚVZ môže na vodných plochách dôjsť k pomerne rýchlemu premnoženiu siníc, ktoré u detí môžu vyvolať dýchacie problémy, kožné vyrážky či zápaly očných spojiviek. Vodu môžu kontaminovať ja výlučky vodného vtáctva, hlodavcov alebo psov.
„Znečistenie vodných plôch môže byť spôsobené aj veľkými dažďami a záplavami z obytných území, poľnohospodárskej pôdy a takto sa môže znečistenie a splachy dostať práve do vodných nádrží a jazier,“ zhodnotil vedúci spomínaného odboru Peter Pružinec.