Hornonitriansky banský skanzen, ktorý sa nachádza v Cigli pri Prievidzi, zatvorili začiatkom augusta 2023. Informovali o tom správcovia na webovej stránke. „POZOR!!! Hornonitriansky banský skanzen je od 8. augusta 2024 uzavretý. Ďakujeme všetkým, ktorí nás za 21 rokov prišli navštíviť.“
Dôvodom zatvorenia má byť veľké množstvo vody v podzemí, ktoré komplikuje prevádzku skanzenu a môže byť nebezpečné pre návštevníkov, informuje portál myhornanitra.sme.sk. V prevádzke bol od roku 2009, no v posledných rokoch sa objavili výzvy spojené s financovaním a udržaním jeho fungovania, čo viedlo k rozhodnutiu o jeho uzavretí. Skanzen v Cigli prevádzkovalo Združenie na záchranu baníckeho dedičstva, pričom za 21 rokov ho navštívilo približne 60-tisíc ľudí.
Tento banský skanzen bol obľúbenou turistickou atrakciou, kde návštevníci mohli zažiť podmienky práce v baníctve. Jedinečná atrakcia dokumentovala život a prácu ľudí v banskom regióne. Podobný skanzen v okolí nenájdeme, baníci preto hovoria o konci jednej veľkej éry.
„Bol výnimočný neopakovateľnými autentickými priestormi skutočnej bane, ktoré ľudia nemajú možnosť inde vidieť. Kopíroval cestu baníka do podzemia,“ vysvetlil riaditeľ združenia Michal Oršula, ktorý v bani Cigeľ odpracoval tridsať rokov a návštevníkov v skanzene aj sprevádzal.
Prehliadky zahŕňali jazdu banským vláčikom, prehliadku ťažobných zariadení a výklad o histórii baníctva v regióne. Počas prehliadky ľudia na vlastnej koži zažili pocit baníkov fárajúcich do podzemia. Podzemím turistov sprevádzali bývalí baníci, ktorí im vďaka rôznym funkčným zariadeniam prezentovali život ľudí fárajúcich do bane. Nechýbali náučné panely s výkladom a audiovizuálne ukážky.
Zatvorenie skanzenu znamená stratu významného miesta spojeného s priemyselnou históriou Slovenska a tradičnými banskými oblasťami. Plánovaným termínom na zatvorenie bol koniec roka 2024, no správcovia sa ho kvôli havarijnému stavu rozhodli zatvoriť skôr. Dôvodom boli zhoršujúce sa bansko-geologické podmienky a čoraz náročnejšie udržiavanie podzemia v stave vhodnom na prevádzku skanzenu.
„
Zatvorenie vyvolalo vlnu diskusií a záujmu zo strany verejnosti, a je možné, že v budúcnosti sa objavia iniciatívy na jeho opätovné otvorenie alebo aspoň na zachovanie jeho pamiatok. V každom prípade ide o výrazný zásah do kultúrneho dedičstva regiónu, ktorý bol úzko spojený s baníctvom.