V týchto dňoch prebieha v Dubnici nad Váhom výrub invazívnych drevín, najmä javorovca jaseňolistého (acer negundo), ktoré mesto odstraňuje v súlade so Zákonom o ochrane prírody a krajiny. Cieľom je nahradiť tieto agresívne druhy vhodnejšími drevinami do mestského prostredia.
„V minulosti sa javorovce jaseňolisté hromadne vysádzali na novo vzniknutých sídliskách, a to najmä pre ich odolnosť v nehostinnom prostredí stavenísk. V súčasnosti sa výrazne rozširujú a svojou agresiou vytláčajú pôvodné druhy, čo znamená, že výrazne znižujú druhovú skladbu krehkých biotopov. Jedince na našich sídliskách vykazujú znaky prestárnutia – presychajúce koruny, olamujúce sa haluze či napadnutie hubovými chorobami,“ informuje dubnická samospráva na sociálnej sieti.
Tento krok však vzbudil medzi Dubničanmi vlnu nesúhlasu, pretože sa obávajú, že so stromami postupne mizne aj charakter zelene, ktorá prispieva k lepšej kvalite života v meste. Mnohí obyvatelia kritizujú vedenie mesta za to, že zeleň na verejných priestranstvách ubúda a na jej mieste sa objavuje čoraz viac betónových plôch.
„To komu vadili tie stromy?? Tu už niekomu načisto šibe? Režú po celom meste…“ hnevá sa Štefan. „Toto je už choré...všade likvidujú zeleň a všade samý betón. Pán primátor tiež máte samý betón pred domom? Však tu sa nedá ani dýchať,“ píše Dana.
„Vždy sa teším na Slovensko do Dubnice, že tu nie je betónová džungľa, no ale neviem, či sa netreba už trošku báť,“ skonštatovala Evka.
Protestujúci obyvatelia taktiež tvrdia, že mestská zeleň by sa mala chrániť a nie bezdôvodne rúbať. Podľa ich názoru sa miesto invazívnych drevín mohla vykonať len čiastočná úprava a výsadba nových stromov bez tak výrazného zásahu.
Zástupcovia mesta sa bránia tým, že výrub je nevyhnutný, pretože staršie jedince javorovca sú prestarnuté, poškodené a často napadnuté chorobami. Ich agresívne šírenie navyše ohrozuje pôvodné druhy rastlín. „Mestu zo zákona vyplýva povinnosť odstraňovať tieto dreviny. Na plánovaný výrub drevín má samospráva potrebné povolenia a na uvoľnených miestach zrealizujeme náhradnú výsadbu,“ spresnili.
Dubničania upozornili aj na stromy chýbajúce v okolí kríža pred obchodným domom na Partizánskej ulici. „Tak kríž už je bez stromov. Zasa ubudlo zelene,“ napísal jeden z obyvateľov do miestnej skupiny.
Mesto podľa vedenia reagovalo na požiadavky farníkov a zdravotný stav jednotlivých stromov. „V minulosti došlo vplyvom počasia k ich poškodeniu a porušeniu. Dochádzalo tiež k ich náklonu nad komunikáciu a predstavovali tak riziko, vzhľadom na blízkosť chodníka a frekventovanej cesty. V tejto lokalite bude teda rovnako realizovaná náhradná výsadba, ktorá zahŕňa aj úpravu v okolí kríža,“ dodali z mesta.
Výrub stromov tak rozprúdil v meste debatu o tom, ako efektívne chrániť mestskú zeleň a zároveň zohľadniť ekologické a bezpečnostné požiadavky. Obyvatelia očakávajú, že mesto prehodnotí svoje zásahy a začne s nimi komunikovať transparentnejšie, aby nevznikal dojem, že mestská zeleň je obetovaná na úkor rozširovania betónových plôch.