Slovenskí pamiatkari sa spájajú do protestu. Namietajú proti konaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a generálneho tajomníka služobného úradu Lukáša Machalu, ktorí znížili objem financií v dotačnom programe. Na viacerých hradoch či pamiatkach v Trenčianskom kraji budú preto dnes viať čierne zástavy a symbolicky sa v nich zhasne osvetlenie.
„Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej a Lukáša Machalu paralyzovalo pomoc pamiatkam a znížilo objem financií v programe o šesť miliónov eur. V tomto roku rozhodli len o niektorých dotačných podprogramoch. Ďalšie stále čakajú. Peniaze prídu tak neskoro, že ich niektorí správcovia nestihnú ani použiť. Dôsledok? Murárska sezóna je prerušená. Archeologické a pamiatkové výskumy stoja. Cez strechy zateká a nebudú opravené pred zimou. Koľko pamiatok ju neprežije?“ píšu v spoločnom vyhlásení. Každý kto sa chce k protestu pamiatkarov pridať, môže vyplniť formulár.
Program, o ktorom hovoria, bol vyhlásený ešte za minulých vlád a fungoval 20 rokov. Obnovme si svoj dom bol zameraný na opravu pamiatok a vzdelávanie, hlásili sa k nemu viaceré predošlé vlády. Teraz sa niektorí členovia a členky odborných komisií rozhodli odstúpiť, pretože mal byť ich hlas zneužitý, tvrdia pamiatkari.
„Na rezorte kultúry však zamrzla pomoc stovkám pamiatok! A najhoršie je, že nejde len o pamiatky, ale celkovo o kultúru. Ministerstvo kultúry vyhadzuje odborníčky a odborníkov z popredných kultúrnych inštitúcií a ďalšie na rade majú byť pamiatkové úrady,“ dodávajú pamiatkari. Ich protest podporujú inštitúcie Združenie Zachráňme hrady, Čierne diery, Národný komitét ICOMOS, Slovenská archeologická spoločnosť pri SAV, Centrum stavebného dedičstva Centrálka, Academia Istropolitana Nova, Národný Trust, Otvorená kultúr, Klub ochrany technických pamiatok.
O stanovisko k avizovanému protestu sme požiadali aj rezort kultúry. Dnes ráno poslali do médií krátku reakciu na to, že sa Fond na podporu umenia rozhodol na sociálnom médiu pridať ku Kultúrnemu štrajku. Jeho stránka si zmenila titulnú fotografiu na grafiku štrajku so sloganom Držíme spolu! ešte 12. septembra.
„Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky považuje za neprípustné a neprijateľné, aby sa verejnoprávne fondy určené na podporu kultúry zapájali do politiky. Konkrétne ide o Fond na podporu umenia, ktorý je zákonom zriadený ako verejnoprávna inštitúcia na podporu umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu. Zverejnenie informácie na svojej sociálnej sieti o tom, že sa inštitúcia, ktorá má napĺňať atribúty verejnoprávnosti, podporuje kultúrny štrajk považujeme za otvorenú provokáciu v rozpore so všetkými princípmi, v zmysle ktorých má tento fond fungovať,“ znie reakcia ministerstva. Fond by mal podľa rezortu brať na zreteľ, že pracuje s financiami všetkých daňových poplatníkov, nie iba ich časti.