Bojnická nemocnica čelí vážnym problémom s financovaním svojho vyťaženého urgentného príjmu. Tento rok nemocnica musela do jeho prevádzky vložiť až 2,7 milióna eur, pričom tieto prostriedky by inak mohli byť použité na financovanie iných oddelení. Dôvodom tejto situácie je nepostačujúci mesačný paušál od zdravotných poisťovní. Vedenie nemocnice sa preto obrátilo na ministerstvo zdravotníctva s požiadavkou na zmenu systému financovania.
„Každý mesiac dostaneme od zdravotných poisťovní spoločnú paušálnu platbu 78 105 eur, z toho financujeme prevádzku urgentného príjmu. Pre konkrétnu predstavu, denne máme viac ako 100 prípadov a pri tejto sume to vychádza 25 eur na jedného pacienta. Súčasne takúto istú paušálnu platbu dostávajú urgentné príjmy, ktoré majú aj 3- až 4-krát menej pacientov,“ priblížil riaditeľ bojnickej nemocnice Peter Glatz.
Podľa neho by z tejto paušálnej platby nemocnica dokázala pokryť len minimálne personálne náklady, ktoré určuje vyhláška. „Ak by tak nemocnica postupovala, okamžite v regióne skolabuje urgentná zdravotná starostlivosť. Aby toto nenastalo, niekde musíme zobrať peniaze na pokrytie týchto nákladov, čiže kradneme tieto peniaze svojim vlastným lôžkovým oddeleniam, ambulanciám, laboratóriám, nemocničnej lekárni. V tomto roku je to suma 2,7 milióna eur,“ spresnil Glatz.
Urgentný príjem v Bojniciach, ktorý pokrýva oblasť s približne 200-tisíc obyvateľmi, je desiatym najväčším na Slovensku. Glatz tvrdí, že nemocnica cez svoj urgentný príjem spracuje viac pacientov než bratislavská univerzitná nemocnica na Kramároch.
Nemocnica žiada rezort zdravotníctva o zmenu v spôsobe financovania, aby platby za prevádzku urgentného príjmu pokrývali reálne náklady. „Časť platby by bola paušálna ako doteraz a väčšia časť platby by reálne zohľadňovala počty pacientov, ktorých ošetrujeme. Aby sme mali pokryté personálne náklady, materiálno-technické vybavenie, spotrebu materiálu, energie. Ide o 100 eur za jedného pacienta. To je možné dosiahnuť skombinovaním paušálnej platby a platby za pacienta,“ dodal Glatz.
V týchto chvíľach je na stretnutí s ministrom zdravotníctva aj primátor Bojníc Ladislav Smatana, ktorý má na ministra niekoľko otázok.
„Situácia s našou bojnickou nemocnicou je vážna a aj práve preto som sa prihlásil do diskusie, pretože ak za nemocnicu nebudeme bojovať, môže nás čakať podobný osud s rušením oddelení ako tomu bolo v Partizánskom, Topoľčanoch či Žiari nad Hronom,“ zdôraznil primátor a dodal, že štát by mal systém nastaviť omnoho lepšie, pretože zdravotníctvo je najviac poddimenzovaný sektor služieb občanom.
„Pán minister vypadá, že mu ide úprimne o vec a chce to riešiť, hoci problémov v našom zdravotníctve je veľa, ale má predstavu a teší ma, že uznal, že inej možnosti niet, len to urgentne riešiť (nedá sa zachraňovať naša nemocnica samostatne v zle nastavenom celom systéme zdravotníctva). Roky sa tomu na tej najvyššej úrovni nikto poriadne nevenoval, teraz možno bliká svetielko nádeje,“ podelil sa o svoje dojmy zo stretnutia bojnický primátor Smatana.