V Novom Meste nad Váhom dokončili reštaurátori vzácnu výzdobu, ktorá pochádza pravdepodobne od talianskych umelcov. Zdobenie v kostole Narodenia Panny Márie je jedinečné nie len v našej zemepisnej šírke, ale aj v strednej Európe. Informovali o tom Spravy.rtvs.sk.
Reštaurátori na rekonštrukcií pracovali intenzívne viac ako 20 mesiacov a výsledky sú dych vyrážajúce. Talianski majstri zanechali na Považí nádych exotiky. Rekonštrukciou prešla monumentálna ranobaroková štuková výzdoba. „Ten, ako sa hovorí, wow efekt, nastal vtedy, keď sme to celé dokončili a keď sme to nasvietili. Videl som v tvárach ľudí, že ich to očarilo,“ povedal pre RTVS farár Blažej Čaputa.
Cieľom prvej etapy bolo zreštaurovať do 600 metrov štvorcových plochy, kde sa nachádza 33 nástenných malieb a 7 kartuší. „Oblúk predeľuje loď, ktorú nezrenovovali a novú časť, ktorú obnovili. Oblúk je do siva, šediva, táto časť je žiarivá,“ vysvetľuje farár Čaputa. Zásah odborníkov je teda na prvý pohľad jednoznačný.
„Reštaurátori šedosť odstránili. Tá šedosť je dôsledkom troch historických premalieb. Priestor zreštaurovaný, žiari životom,“ povedal koordinátor projektu a organista Martin Petrek. Podľa organistu sa po vyčistení priestoru zlepšil aj zvuk. „Bolo tam veľmi veľa pavučín, usadené nečistoty, povysávali sme dvanásť kilogramov pavučín a prachu,“ potvrdil akademický sochár Juraj Krajčo s tým, že taliansky majstri použili rastlinné motívy na ornamentálnych štukových častiach. Napríklad artičoky alebo južné ovocie.