Slovenské hory si počas uplynulých mesiacov vyžiadali množstvo ľahších aj vážnych zranení a takmer dve desiatky obetí. Horskí záchranári po ukončení letnej sezóny pripravili smutnú štatistiku, na dlho si však nevydýchnu. Už čoskoro budú každodenne pomáhať lyžiarom, snowboardistom, skialpinistom či obzvlášť odhodlaným turistom, ktorí sa vydajú do hôr počas zimy.
Letná turistická sezóna tento rok trvala o dva týždne dlhšie, než tá predošlá, čo sa podpísalo aj na vyššom množstve úrazov. Oficiálne začala už 1. júna a ukončila ju zimná uzávera niektorých značených chodníkov, ktorá platí od 1. novembra. V priebehu piatich mesiacov bola Horská záchranná služba vyslaná na pomoc ľuďom v ohrození až 612-krát, čo je o 22 percent viac zásahov, než vlani. Tiesňová linka prijala síce až 818 volaní, nie všetky si však vyžiadali vyslanie záchranárov do terénu.
Tak, ako každý rok, mali najviac práce príslušníci Horskej záchrannej služby so stanovišťami vo Vysokých Tatrách (250 zásahov). Po nich nasledovali pohoria Žilinského kraja - vo Veľkej Fatre pomáhali 90-krát, v Malej Fatre 73-krát, v Nízkych Tatrách 67-krát, v Západných Tatrách 47-krát a na Kysuciach 23-krát. Okrem toho zasahovali pri 62 úrazoch či problémoch v Slovenskom Raji.
„Najčastejšie sa jednalo o pomoc pri stredne ťažkých úrazoch (261), ale aj pri závažnejších až život ohrozujúcich stavoch (136). Žiaľ, túto letnú sezónu vzrástol počet smrteľných nehôd a úmrtí v horách, v ktorých o život prišlo až 18 osôb a záchranári v rámci integrovaného záchranného systému zasahovali ešte pri ďalších 3 úmrtiach. Hory si tak počas tejto letnej sezóny vyžiadali o 6 obetí viac ako pred rokom,“ priblížila horská služba.
Do problémov sa v našich horách dostalo 296 Slovákov, 114 Čechov a 111 Poliakov. Záchranári pomáhali taktiež Maďarom, Nemcom, Izraelčanom, Belgičanom, Holanďanom, Litvanom, Ukrajincom, Číňanom, Estóncom, Fínom, Francúzom, Grékom, Chorvátom, Kazachom, Lotyšom, Britom, Španielom, osobám z USA a iným národnostiam.
Pre turistov, ktorí sa do hôr vydávajú sami alebo predpokladajú, že sa môžu dostať do nebezpečenstva, horská služba vytvorila novú funkciu vo svojej aplikácii. „Anjel strážny“ pomáha lokalizovať osobu v tiesni, a to aj vtedy, ak si sama nedokáže privolať pomoc.
„Užívateľ si pri aktivácii „Anjela strážneho“ zvolí čas, ako dlho chce mať funkciu aktívnu a zadá kontakt na osoby, ktoré budú mať prístup k jeho poslednej polohe a v prípade núdze budú vedieť privolať pomoc. Touto cestou chceme apelovať na návštevníkov horských oblastí, aby pokiaľ je to možné, si túto aplikáciu stiahli do svojich mobilných zariadení a v prípade potreby ju aj využívali,“ dodáva horská služba.