Mesto Trenčín dlhodobo poskytuje pomoc ľuďom bez domova prostredníctvom terénnych pracovníkov, poradenských služieb a špeciálnych zariadení, ako je nocľaháreň a Nízkoprahové denné centrum. Vďaka týmto aktivitám sa počet ľudí bez strechy nad hlavou v meste podarilo výrazne znížiť. „Aktuálne je v uliciach Trenčína približne 25 ľudí bez domova, zatiaľ čo v minulosti sa tento počet pohyboval okolo stovky,“ uviedla trenčianska samospráva na svojej webovej stránke.
Na Nešporovej ulici môžu ľudia bez domova využiť služby zmodernizovanej nocľahárne. Tá je otvorená celoročne od 19:00 do 7:00 hod., vrátane sviatkov. Vstupné je symbolické – 1 euro alebo hlinený dukát, ktorý môžu občania darovať v rámci projektu Trenčiansky hlinený dukát. Pri vstupe je zároveň kontrolované, či klient nie je pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok.
Nízkoprahové denné centrum poskytuje bezplatné poradenstvo, hygienické zázemie aj sociálnu podporu. Klienti môžu využiť pomoc pri hľadaní práce, získaní dokladov, riešení dlhov, osobnom bankrote či sprostredkovaní zdravotnej starostlivosti.
„Venujeme sa každému, kto príde s potrebou riešiť svoju situáciu. V rámci sociálneho poradenstva máme naozaj širokospektrálny záber pomoci. Vždy nás teší, keď spolu napíšeme krásny príbeh, keď ľudia, ktorí sa ocitli na dne, získali po rokoch zamestnanie, nájomné bývanie, obnovili kontakty s rodinou, plnohodnotne sa vrátili do života,“ uviedol Mário Barinec, vedúci Nízkoprahového denného centra s tým, že aj vďaka kvalitnej a zrozumiteľnej poradenskej činnosti počet ľudí v núdzi v Trenčíne klesá.
Ako ďalej uviedol, v porovnaní s Trnavou je na tom Trenčín veľmi dobre. „V Trnave majú okolo 700 ľudí bez domova na ulici. Ako všade, aj tam, aj u nás sa tie počty menia. Aj do Trenčína nám ľudí v ťažkej životnej situácii často posielajú z iných miest a obcí, kde takého služby a zariadenie pre nich nemajú,“ dodal Barinec.
Sociálne služby sú doplnené praktickou pomocou, ako je poskytovanie čistého oblečenia, strihanie vlasov či ošetrenie drobných poranení. Klienti môžu v centre oddychovať, pripraviť si jednoduché jedlo alebo sa porozprávať s personálom. Centrum je otvorené v pracovných dňoch od 9:00 do 15.00 hod. (v stredu do 16.00 hod.).
Počas Vianoc bude centrum poskytovať služby aj mimo bežných otváracích hodín. Na Štedrý deň (24. decembra) bude otvorené od 9:00 do 19:00 hod., pričom od 20. decembra bude pre klientov pripravené sviatočné pohostenie pri kapustnici a vyprážanej rybe so šalátom. „Na Trojkráľový obed 7. januára 2025 pripravíme pre klientov rezne so šalátom,“ informoval Barinec.
Pomoc ľuďom bez domova zabezpečuje aj terénny pracovník mestskej polície, ktorý pravidelne monitoruje miesta ich výskytu, oslovuje ich a ponúka možnosť využiť sociálne služby mesta. „Bohužiaľ, nie všetci chcú pomoc prijať. Niektorí preferujú život na ulici, často pod vplyvom alkoholu,“ uviedol náčelník mestskej polície Peter Sedláček. V tomto roku polícia zaznamenala takmer 900 výjazdov kvôli ležiacim osobám, pričom 95 % z nich tvorili ľudia bez domova.
Zvlášť v zimnom období mestská polícia vysiela hliadky, ktoré monitorujú miesta, kde sa ľudia bez domova zväčša zdržiavajú, snažia sa im vysvetliť, aby využili nocľaháreň alebo nízkoprahové denné centrum, kde sa môžu zohriať a prečkať nepriaznivé poveternostné podmienky. Hliadky mestskej polície tiež monitorujú lavičky a verejné priestranstvo a oslovujú ľudí bez domova, či nepotrebujú pomoc alebo privolanie lekárskej pomoci.
„Sú prípady, že hliadka privolá k týmto ľuďom sanitku aj viackrát za deň. Často sedia vo vlastných výkaloch a lekár po zhodnotení ich zdravotného stavu rozhodne, že nie je potrebný prevoz do nemocnice. Obyvateľom títo ľudia prekážajú, no mali by vedieť, že ide o tú skupinu ľudí, ktorá nemieni meniť svoj spôsob života a to aj napriek možnostiam využívať rôzne sociálne služby,” doplnil Sedláček s tým, že mestská polícia má v týchto prípadoch obmedzené možnosti, lebo aj ľudia bez domova majú právo slobodného pohybu. Napriek tomu sa podarilo už desiatkam ľudí vybaviť ubytovanie v Kláštore pod Znievom, v jednom z najväčších zariadení na Slovensku, ktoré poskytuje sociálne služby chudobným.
Sedláček upozornil aj na konkrétny prípad pána, ktorý často prespáva v priestoroch stanice. Podľa jeho slov nie je agresívny, nepije alkohol, nikomu neubližuje, ale mnohých pohoršuje. Má zanedbanú hygienu a zostáva po ňom neporiadok.
„Náš terénny pracovník je s ním v kontakte každý deň. Tento pán nevyužíva naše služby, aj keď sme mu viackrát poskytli čisté oblečenie a prvú pomoc. Má značne veľký zdravotný problém s nohou. Niekoľkokrát sme mu poskytli prvú pomoc a niekoľkokrát sme k nemu privolali aj rýchlu zdravotnú pomoc. Len k nemu sme mali 108 výjazdov. Žiaľ, odmieta svoj zanedbaný zdravotný stav a celkovo svoju životnú situáciu riešiť,“ dodal Sedláček.
Pomoc pre ľudí bez domova v Trenčíne je stále dostupná, no platí, že prijať ju môžu len tí, ktorí sú ochotní spolupracovať. Aj napriek výzvam sa mestu darí pomáhať desiatkam ľudí zlepšiť ich životné podmienky a vrátiť sa späť do spoločnosti.