Organizácia Čierne diery poukázala na to, že v Handlovej dovolili zbúrať symbol najstaršej uhoľnej bane na Slovensku. Ide o budovu, ktorá bola určená na vyhlásenie za pamiatku a mala sa stať aj súčasťou nového skanzenu. Skôr, než ju však stihli ochrániť, sa do nej zahryzla ťažká technika.
„Budova na triedenie uhlia z roku 1938 bola posledná na Slovensku. Jej cenné technológie dodali Vítkovické železiarne. Aj preto ju pamiatkový úrad odporučil vyhlásiť za pamiatku. Mesto aj majiteľ tvrdili, že majú záujem ju chrániť. V skutočnosti sa však pripravili na zbúranie a múzeum otvoria inde. Hrdé banícke mesto tak prichádza o svoju históriu,“ píšu Čierne diery na sociálnej sieti.
Majitelia sa namiesto hľadania riešení spoľahli na negatívny statický posudok a mesto malo umožniť búranie bývalej bane bez ďalšej konzultácie s pamiatkovým úradom. Proces búrania je hradený z verejných financií.
„Pozreli sme si s babkou vaše fotky. Jej brat Vendo pracoval v bani. Jeho syn (tiež Vendo) tam zahynul… V deň, keď bol v bani výbuch, zahynulo mnoho mojich kamarátov. Prišiel som na šatňu a jediné, čo som počul, bolo zvonenie telefónov, ktoré už nikto nedvíhal. Česť vašej pamiatke, kamaráti,“ spomínajú rodiny baníkov.
Handlová bola kedysi miestom banských nešťastí, a teraz prišli baníci aj o svoj symbol. Ťažba uhlia síce skončila, ale kľúčové objekty by mali zostať stáť ako pripomienka posledného dňa v bani.