Firmy začínajú opúšťať Slovensko kvôli novej dani. Finančný expert varuje pred následkami


Neistá budúcnosť slovenského priemyslu. Nová daň spôsobuje odliv investícií

Foto: Firmy začínajú opúšťať Slovensko kvôli novej dani. Finančný expert varuje pred následkami
Foto: Ilustračné. Zdroj: canva.com

Nová transakčná daň, ktorú od 1. januára 2025 zavádza slovenská vláda v rámci konsolidačného balíčka, má potenciál podľa odborníkov spôsobiť rozsiahle ekonomické problémy. Slovensko sa tak stáva jednou z mála krajín v eurozóne, ktoré zaviedli takýto typ dane, čo podľa odborníkov môže odrádzať investorov a významne ovplyvniť podnikateľské prostredie.

Generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz upozorňuje na nepriaznivé dopady týchto opatrení, ktoré už teraz vedú k odlivu firiem zo Slovenska. Informoval o tom portál Hospodárske noviny.

Odliv investícií a presun podnikania

Podľa Lasza už viaceré spoločnosti presúvajú svoje aktivity do zahraničia, najčastejšie do Českej republiky. „Vieme minimálne o mnohých firmách, ktoré zvažovali alebo už realizovali presun svojej výroby. Bratislavský svetový výrobca softvérovej ochrany napríklad premiestňuje svoje pôsobenie do Česka,“ spresnil. Dôvodmi sú najmä legislatívna nepredvídateľnosť, vysoké ceny energií a často zložité podmienky pre podnikanie na Slovensku.

Transakčná daň je navyše podľa Lasza veľkým rizikom pre získavanie nových investícií. „Patríme k jediným hráčom na trhu v eurozóne, ktorí takú daň budú mať zavedenú. To má nepriaznivý vplyv na rozhodovanie investorov o zakladaní podnikov na Slovensku,“ varuje.


Problémy v priemyselných odvetviach

Najviac ohrozenými sektormi sú automobilový, strojársky, elektrotechnický a hutnícky priemysel. „Podniky zamerané na jednoduchšie zákazky už teraz redukujú výrobné kapacity. Vo výrobe sú pozastavené niektoré zmeny, vrátane víkendovej práce,“ hovorí Lasz. Spomaľovanie nemeckej ekonomiky, ktorá je kľúčovým obchodným partnerom Slovenska, situáciu len zhoršuje.

Príkladom negatívneho vývoja je aj nemecká automobilka Volkswagen, ktorá zvažovala prepustenie tisíc zamestnancov z dôvodu nerentabilnej prevádzky. Po intenzívnych rokovaniach sa podarilo zabezpečiť prevádzku 10 tovární v Nemecku, ale podobné istoty na Slovensku chýbajú.

Lasz zdôrazňuje, že nedostatok predvídateľnosti v oblasti legislatívy je pre podnikateľov jednou z najväčších prekážok. „Konsolidačný balíček bol prijatý bez akejkoľvek diskusie. To zhoršuje celkové podmienky pre podnikanie a odrádza zahraničných aj domácich investorov,“ upozorňuje.

Podľa Lasza Slovensko stojí na pokraji recesie. „Svetové trhy v poslednom období rástli, čo následne môže viesť ku korekcii alebo recesii. Na Slovensku navyše nemáme dostatok spoločností, ktoré by využívali moderné technológie, ako napríklad umelú inteligenciu, na zvyšovanie svojej hodnoty,“ dodáva.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Trenčiansky kraj