Prvé mrazy využili Trenčania na korčuľovanie na Bodovke, odborníci však dvíhajú varovný prst


Trenčania začali vo veľkom na Bodovke korčuľovať

Foto: Prvé mrazy využili Trenčania na korčuľovanie na Bodovke, odborníci však dvíhajú varovný prst
Foto: FB Trenčania

Trenčania využili prvé silnejšie mrazy na korčuľovanie v prírode. Na obľúbenú zimnú aktivitu vyhľadávajú každý rok plytké jazero Bodovka v blízkosti mesta. Hneď počas víkendu sa na na ľadovej ploche objavili desiatky nadšencov zimného športu, ktorí sa o zážitok podelil na sociálnej sieti.

Nie všetci však zdieľali nadšenie a pripomínali riziká spojené s korčuľovaním na jazerách. Začalo sa debatovať. „To už fakt je tak dobrý ľad???,“ pýtala sa Vlasta, ktorú množstvo korčuliarov prekvapilo rovnako ako Oľgu. „No, to by som ešte neriskovala!,“ napísala s tým, že hrúbka ľadu je nevyspytateľná.

Niektorí navštívili zamrznuté jazero už po prvých nočných mrazoch. „Aj my sme boli streda štvrtok na Bodovke a deti si to parádne užili,“ napísala svoju skúsenosť pani Monika. S pribúdajúcim chladom sa násobil aj počet návštevníkov a cez víkend sa rátali korčuliari až na stovky. „Dnes sme išli okolo a toľko ľudí čo tam bolo na ľade, hádam cez 200 ich bolo, okolo 3 poobede,“ potvrdila Katarína aj Mika. „Rybári rezali otvory pre ryby, ale z diaľky hrúbka nič moc, odhadom tak 7-10 cm stále to pukotalo, keď sme na obed odchádzali na pľaci mohlo byť tak 200-300 ľudí.“

Odborníci odporúčajú opatrnosť


Podľa odborníkov by hrúbka ľadu mala byť minimálne 10 až 15 cm, aby bola bezpečná na korčuľovanie. V prípade priehrad alebo väčších vodných plôch však môže byť hrúbka ľadu nerovnomerná, čo zvyšuje riziko preborenia.

Zatiaľ čo niektorí obhajujú zimné športy ako neoddeliteľnú súčasť zimy, iní varujú pred nebezpečenstvom. Korčuľovanie na priehrade zostáva témou, ktorá rozdeľuje miestnu komunitu. Či už patríte k nadšencom, alebo skeptikom, odborníci pripomínajú, že bezpečnosť by mala byť vždy na prvom mieste.

Hasičský a záchranný zbor pripomína odporúčania, ako sa správať na ľadovej ploche:

Nikdy nevstupujte na ľad, pokiaľ si nie ste istí jeho hrúbkou a pevnosťou. Odporúčaná hrúbka ľadu na bezpečný pohyb je aspoň 10 cm. Pre korčuľovanie je ideálne 20 cm. Vyhnite sa ľadu v miestach s tečúcou vodou, prítokmi či výpustmi – tam je ľad najslabší. Majte pri sebe bezpečnostné pomôcky, ako je lano, píšťalka alebo hrot na ľad. Nikdy nevstupujte na ľad osamote. V prípade nehody je každá sekunda dôležitá a pomoc od iných môže zachrániť život. Sledujte predpoveď počasia a teploty. Tenký ľad môže byť nebezpečný aj po jednom.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Trenčiansky kraj