Psie exkrementy na trávnikoch, chodníkoch či dokonca pri prechodoch pre chodcov sa v Dubnici nad Váhom stávajú neprehliadnuteľným problémom. Tento nepríjemný jav vyvoláva čoraz väčšiu nespokojnosť miestnych obyvateľov, ktorí sa pravidelne sťažujú na nedisciplinovaných psíčkarov.
V miestnej facebookovej skupine sa strhla diskusia po tom, čo nespokojný občan zverejnil kritický príspevok: „Tak už mám toho fakt dosť! Ja sa nečudujem, že ľudia nadávajú a dávajú klince so slaninou po trávnikoch.Všade, kam sa pozriem, sú na trávnikoch exkrementy. Hráte sa na psíčkarov, ale výkaly po psoch nezbierate?! Na čo sú sáčky a koše, keď ich nikto nepoužíva? Mestská polícia by mala začať pokutovať tých, ktorí nezbierajú, inak sa to nezlepší. Určite by “zarobili” viac ako na pokutách za parkovanie. V celej Dubnici je toľko výkalov, že by vyzbierané pokuty naplnili mestskú kasu minimálne na 5 rokov dopredu. Toto je vizitka inteligentov? Máte takéto exkrementy aj doma v bytoch? Natrite si ich na chlieb! Hanbite sa, psov si nezaslúžite,“ napísal rozčúlený Dubničan.
Diskusia však rýchlo nabrala emocionálnejší smer. Mnohí psíčkari sa ozvali na svoju obranu a poukázali na to, že ich tiež trápi nezodpovedné správanie ich kolegov. „Nie je dňa, kedy by som do nejakého nestupil, keď idem so svojím psom. Ako idiot zbieram po svojom psovi najmenší bobek a keď vidím tie hromady po iných nezdopovedných psíčkaroch, tak by som ich mlátil! Doma si s**ete po kobercoch? Alebo necháte po psovi hromádku tiež doma na gauči?,“ pýta sa nahnevaný Richard.
„Sám mám dvoch malých psíkov a po nich vždy zbieram. Je smutné, že za nezodpovednosť niektorých psíčkarov trpia nevinné zvieratá. To, že niekto rozhadzuje otravy, je strašné a úplne to odsudzujem. Pes za to nemôže, že jeho majiteľ je nezodpovedný!,“ uviedol Peter.
Na problém upozornila aj mamička, ktorá sa pravidelne chodí prechádzať s dieťaťom v kočíku. „No hlavne na Kolonkách pri priechode pre chodcov také h*vná jak zo slona s prepáčením. Chodím tadiaľ s kočíkom a všetky výkaly mám nalepené na kolesách. Ten, čo to tam necháva, sa môže hanbiť. Je to tam pravidelne,“ uviedla Monika.
Niektoré názory sa dotkli aj extrémnych prejavov hnevu, ako napríklad rozhadzovania klincov a otrávených návnad na trávnikoch. „Rozumiem frustrácii ľudí, ktorí musia pravidelne stúpať do výkalov. Ale ospravedlňovať otravy jedlom? To je už cez čiaru. Nevinné zviera za to nemôže, že jeho majiteľ sa správa nezodpovedne,“ podotkol Peter.
Príspevky poukázali aj na zaujímavú paralelu. Psie exkrementy na topánkach detí sa často prenášajú do obchodných centier, kde rodičia nechávajú svoje deti sedieť v nákupných vozíkoch. „Rodičia si neuvedomujú, že deti chodia po exkrementoch a prenášajú to na topánkach do obchodov. Potom si sadnú do vozíka a baktérie sa dostanú na potraviny.“
Diskusia v skupine priniesla niekoľko návrhov, ako zlepšiť situáciu. Viacerí navrhujú prísnejší dohľad mestskej polície a zavedenie pokút pre tých, ktorí nezbierajú exkrementy po svojich psoch. Iní poukázali na potrebu osvety a motivácie. „Psíčkarská komunita by mohla sama pomôcť vytvoriť kultúru zodpovednosti. Ak viete, že váš sused nezbiera po svojom psovi, skúste s ním o tom otvorene hovoriť,“ navrhuje Milan.
Hoci situácia s nezodpovednými psíčkarmi trápi mnohých obyvateľov Dubnice, dôležité je nenechať sa uniesť emóciami a hľadať riešenia, ktoré nebudú trestať zvieratá, ale ich nezodpovedných majiteľov. V konečnom dôsledku je to otázka rešpektu – voči ostatným obyvateľom mesta aj voči psom samotným.