Občianske združenie Trenčianske labky upozornilo na srdcervúci prípad fenky, ktorá ostala po smrti majiteľa na dvore sama. Na dvore počas mrazov žije už týždne, predtým ju mal majiteľ vnútri.
„Jediný kontakt s ľuďmi má vtedy, keď vylezieme na bránu…Musíme odchádzať od psa, ku ktorému sa štveráme na plot, len aby sa napil a najedol. Vodu spúšťame na lane, a upevňujeme o bránu. Musíme odchádzať od fenky, ktorá až píští od radosti, keď nás na tom plote zbadá. Je v tej samote vďačná za všetko. Keď dostane piškótky, tak nadšene uteká, a skáče po záhrade akoby dostala poklad,“ vraví občianske združenie a na sociálnom médiu uverejnili video, ako to na dvore aktuálne vyzerá. V okolí sú odpadky, pokazená práčka a granule jej musia sypať na zem, do blata.
Dodávajú, že fenka chce, aby ju niekto pohladkal. Skrz obrovskú bránu na ňu však nedosiahnu. Verejnosť prosia o pomoc. „Áno, aj takto vyzerá realita s nechcenými psami. Je ich priveľa, útulky sú plné, zostávajú bez pomoci. MIESTO NIE JE… bez hanby napíšeme, že nám tam včera už padali slzy, lebo vieme, aké nočné mrazy idú. Nemáme jej čo viac ponúknuť. Prosíme naozaj zúfalo o miesto. Má 25 kíl, je kastrovaná, a vhodná bude aj ku samcovi,“ uvádza združenie. Ak chcete fenke pomôcť, volajte na číslo 0904 960 192.
V prípade opustenej fenky sme kontaktovali aj krajskú políciu. Článok budeme aktualizovať. „A to auto je koho, veď tam niekto býva, či? Ak majiteľ zomrel, treba zohnať rodinu, ale teraz cez tie mrazy treba havina aspoň dať do garáže, vstúpte cez bránu či?“ pýta sa združenia obyvateľka Trenčína Zuzana.
OZ Trenčianske labky tvrdí, že fenka už nemá nikoho. Dedičov vraj nezaujímalo, čo so psom bude a bránu im otvoria len vtedy, ak si prídu psa vziať. Vraj nevedeli ani to, že psa chodí kŕmiť občianske združenie, vraj ich to nezaujíma.
Trestný zákon však hovorí jasne. Kto neposkytne zvieraťu, ktoré vlastní alebo o ktoré je povinný starať sa, potrebnú pomoc, pričom je takéto zviera v nebezpečenstve smrti alebo javí príznaky ťažkej ujmy na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až na tri roky. Dedičom tak môže v prípade dokázania viny hroziť basa.
„Obvodné oddelenie PZ Nemšová v súčasnej dobe neeviduje žiadne oznámenie v súvislosti so zanedbaním starostlivosti o zviera, o ktoré sa stará OZ Trenčianske Labky a rovnako nemá vedomosť o prípade, ktorý OZ Trenčianske Labky medializovalo,“ uviedla hovorkyňa krajskej polície Petra Klenková.