23. februára 1945 sa v Dubnici nad Váhom odohrala tragická udalosť, ktorá dodnes zostáva mementom vojnových hrôz a krutosti. Pod zámienkou prevozu do nemocnice bolo šesť chorých žien a dvadsať mužov naložených na nákladné auto a prevezených do areálu miestnej zbrojovky. Tam ich nemecké velenie tábora brutálne zavraždilo a pochovalo v spoločnom hrobe.
Pri príležitosti pietnej spomienky na túto udalosť si prítomní pripomenuli osud 26 Rómov zo zaisťovacieho tábora, ktorých životy vyhasli v závere druhej svetovej vojny. Zuzana Kumanová z občianskeho združenia In Minorita pri tejto príležitosti zdôraznila, že tieto udalosti by mali byť pre spoločnosť varovaním pred návratom nacionalizmu a akýmkoľvek prejavom neznášanlivosti voči ľuďom, ktorí sa narodili v znevýhodnených podmienkach.
„Aj osem desaťročí od tragédie je stále dôležité, aby sme sa zamysleli nad dôsledkami nenávisti v našej spoločnosti, ktoré v minulosti ničili životy nevinných ľudí,“ uviedlo vedenie Dubnice nad Váhom na sociálnej sieti.
Po skončení vojny robotníci v areáli zbrojovky vytvorili na mieste tragédie symbolický cintorín, kde osadili kríž zhotovený z delových nábojníc. V roku 2007 vznikol z iniciatívy občianskeho združenia In Minorita pamätník, ktorý nesie mená všetkých obetí tejto brutálnej vraždy. Tento pamätník je dnes tichým svedkom bolestnej histórie a výzvou na zachovanie ľudskej dôstojnosti a pamäti.