Na jednej z legálnych stien v Partizánskom, neďaleko novovzniknutého mestského ekoparku, pribudla nová maľba od uznávaného miestneho graffiti umelca Laca Anima. Namiesto očakávanej pochvaly však dielo spustilo vlnu kritiky, predovšetkým na sociálnych sieťach. O unikátne dielo sa na svojom profile podelil aj primátor Partizánskeho Jozef Božik.
Mnohí obyvatelia mesta sa sťažujú, že maľba pôsobí temne a nepríjemne. Kamila, ktorá v okolí často trávi čas, sa netají rozhorčením. „O kvalitách pána Anima nepochybujem, ale čo podľa neho má toto dielo stvárňovať k téme ekoparku? Lebo ja tadiaľ chodievam po vále na prechádzky, načerpať príjemnú náladu z okolitej rieky, prírody. A keď som toto zbadala, myslela som, že je to dielo pouličných amatérov, ktorí len potrebovali plochu na prejavenie svojich vnútorných depresívno schizofrenických svetov,“ napísala pohoršene.
„Má talent, je to super prevedené, ale depresívne. Chodím okolo kaviarne, kde asi 11 bezdomovcov popíja a robí hluk, potom prejdem na hrádzu a zbadám toto dielo, hneď mám po nálade, škoda že tam neni niečo nad čím sa človek pousmeje aj keď nemá náladu,“ píše Mima. „Niečo veselšie sa nedalo dať? Dala by som to určite premaľovať. Mladík má evidentne dajaký problém sam so sebou a toto mi príde ako jeho výkrik o pomoc,“ dodáva Renata.
„Viac by sa mi páčilo, keby tam bolo nakreslené niečo s prírodou, keď tam je tráva aj činžiaky. Niečo pekné, jarné stromy, kvety, niečo ozaj pekné. Toto je také deprimujúce,“ uviedla Vladimíra.
Našli sa aj takí, ktorí sa umelca zastali. Andrea pripomenula, že stena je dlhoročnou súčasťou graffiti scény v meste a podobné výtvory tu vznikajú už celé dekády. „Pamätám si omnoho horšie a depresívnejšie maľby, čo tam boli. Toto je ešte veľmi v pohode,“ myslí si.
„Skúmajme ten obraz trochu, keď vznikol a je tam. Ani deti sa ho nemusia báť, ak ich niekto vedie k tomu, aby veci skúmali. Vidno tam znázornenie snahy zastaviť agresiu, útok (konkrétne slovný, krik). Kričiace ústa.. a dlaň, ktorá sa to snaží zastaviť. Pretože útok spôsobí strach, ktorý je vidno v očiach.. Je to výzva. Pokojne to dielo môže slúžiť ako osveta, ak pre nás nefunguje ako dekorácia. Deti majú otvorenejšie vnímanie a menej predsudkov. Ak im je ukázané, o čo v tom zobrazení ide, nenapadne im mať z toho depresívne pocity..“ zhrnula Erika.
„Pozerám, že Partizánske nezaostáva v tom byt totálny buran, ktorý absolútne nerozumie umeniu a ničomu okolo toho, pritom Animo je jeden mega talentovaný človek a jeho umenie siaha dosť ďaleko, ale Marta a Fero chcú kvietky, čistá dedina,“ myslí si tatér.
Na narastajúci tlak sa rozhodol zareagovať aj samotný autor Laco Animo, známy svojím originálnym rukopisom. Lokálnym kritikom pripomenul, že maľba nebola vytvorená na objednávku mesta a so samotným ekoparkom nijako nesúvisí.
„Maľba bola realizovaná slobodne, bez akejkoľvek podpory mestského zastupiteľstva. Táto stena okolo zberných surovín je už dvadsať rokov legálnou plochou pre maľovanie graffiti,“ uviedol.
Zároveň vyzýva ľudí, aby sa nad umením nezamýšľali príliš vážne. „Chápem, že žijeme v dobe, kde sa každý cíti byť odborníkom, sudcom aj katom zároveň, avšak je to len fatamorgána. Nežijeme v dokonalom svete, kde sa všetko páči každému. To by bola asi nuda,“ podotkol.